נושאים עיניים לשמיים

החלטתי לכתוב את הפוסט הזה כי לאחרונה אני נתקלת בכל מיני לקוחות, שאמנם הם בעצמם אנשים טובים ונחמדים (ברובם), אבל חלקם מסרב להבין את כמות העבודה הקשורה בקידום האתר שלהם.
בואו נסביר נקודה אחת: באינדקס של גוגל (רשימת האתרים שלו אם נפשט את זה) יש ביליוני ביליוני אתרים ועמודים. לכל אחד מהאתרים האלה יש את הנושא שהוא מתתמקד בו, הביטויים שאצלם הוא חזק בחיפוש של גוגל (הכל יחסי), המטרות שלהם, וכמות העבודה שהושקעה באתר שלהם.
אם העסק שלכם מתמקד בנושא ייחודי אז לרוב בחירת הביטויים שתתרכזו בהם היא קלה, ולא תמצאו בגוגל הרבה אתרים שיתחרו בכם על המלים האלה. במקרה הזה בתור מקדמת אתרים למשל, לי יותר חשוב לדעת את כמות החיפושים לכל ביטוי שכזה, כי לייחודיות יש גם חסרונות לפעמים. במקרים שכאלה העבודה של מקדם האתרים גם יתר פשוטה בכמה מובנים, אך גם יותר קשה במונחים של להביא תנועה לאתר, ולא רק דירוג טוב.
לעומת זאת, אם העסק שלכם מתמקד במשהו נפוץ, או אפילו תוסף של משהו נפוץ, התהליך של להביא את האתר לעמוד הראשון של גוגל, ולמקום טוב בו יהיה הרבה יותר מורכב, ובנוסף – ארוך. על כל ביטוי שבעל העסק יבחר לאתר תהיה תחרות גדולה בבחיפושים, אם שוב נזכר בזה שגוגל מכיר ביליוני עמודים. ברור שנמצא מלים וביטויים יחודיים שניתן להשתמש בהם, אבל הרבה פעמים בוחר בעל העסק באותו ביטוי המרכזי, הנפוץ והקשה לקידום.
בעל עסק שכזה צריך להבין שעבודה שכזו תיקח זמן, ותעלה לו כסף. הוא צריך להבין שקידום אתרים זה לא מהיום להיום ומחר למחר, יש מלים (במיוחד אם מדובר באתר באנגלית למשל) שתחזית ההצלחה לפרויקט שכזה היא קרובה לשנתיים. מדובר אמנם על ביטויים ממש קשים ונפוצים, אבל יש הרבה כאלה.
זה המקום שבו מקדם האתרים צריך להסביר לבעל העסק, אם הוא לא הבין לבד, את הנושא הזה. כאשר התחרות קשה, צריך לעבוד קשה יותר.
אף אחד לא עושה פה קסמים, אנחנו (רובנו, לא החאפרים) יודעים מה צריך לעשות כדי לגרום לעסק שלכם לשגשג, אבל אתם צריכים להיות מציאותיים יחד איתנו. יש קידום אתרים שלוקח חודשיים, הוא לא יעיל, אולי תראו תוצאות בהתחלה, אבל מהר מאד האתר שלכם יעלם בחזרה לעמודים האחוריים.
קידום אתרים הוא פעילות שוטפת, קל וחומר בנושא תחרותי. צריך להשקיע בו, צריך כל הזמן לבדוק מה עשינו, והאם זה טוב, האם יש דרך לשפר את מה שעשינו, וכל כל הזמן לשמור את האצבע על הדופק. בעל אתר רוצה להצליח צריך להבין את הנושא הבסיסי הזה לפני שהוא בכלל מכין תקציב לפרויקט, כי עבודה איכותית לאורך זמן עולה כסף, ולחסוך כאן, רק גורם לפחות רווחים ויותר עבודה בהמשך.